- Gül Akbalaban -

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya eş zamanlı bilgi paylaşımının olduğu ve yeni nesil web teknolojilerinin birlikte sunulduğu dijital bir platformdur. Doğru ve etkili kullanılması sonucunda kişilere ve markalara değer katar.

Sosyal Medya Yönetimi nedir?

Günümüzde hemen hemen herkes en az bir sosyal medya platformunu kullanmaktadır. Hal böyle olunca işletmeler de kendilerini sosyal medya platformunda göstermek, kullanıcıların beğenisini çekmek ve onlara faydalı bilgiler sunmak amacıyla sosyal medyada yer almaya başladılar. Bu noktada doğru sosyal medya platformunun seçimi, doğru hedef kitle, düzenli paylaşım ve pazarlama ağı gibi pek çok kritik süreç devreye girmektedir. Sosyal medya yönetimini uzmanına teslim etmek bu kritik süreçlerin en doğru şekilde yönetilmesini ve ardından marka bilinirliğinizi artıracaktır. Sosyal medya yönetimi marka bilinirliğinizi artırırken aynı zamanda markanıza olan güveni, markanızın değerini ve müşteri artışını da sağlayacaktır.

Etkili bir sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

  • Kurum veya işletmelerin sosyal medya kimliklerinin oluşturulmasında önemli birkaç adım vardır. Öncelikle sosyal medya yönetimi yapılacak kurum veya işletmenin iyi şekilde tanınması gerekir. Rakip analizi, hedef kitlesi ve gelecek planları tanınan kurum veya işletmenizin hangi sosyal ağ platformunda, hangi içerik stratejisiyle yer alacağı iyi belirlenmelidir.
  • Belirlenen stratejiler doğrultusunda aylık olarak içerik planlaması yapılır. Bu plan, ay içinde bulunan özel günleri, ülkesel yaşanan büyük başarıları, ilgi çekici olayları ve size özel bilgiler ve hatırlatmaları içerir. Özel günlerin seçiminde şirket kimliğiniz ön planda tutulur.
  • Sosyal medya görsel olarak kullanıcıyı etkileme özelliği taşır. Paylaşımlarınız hazırlanırken markanız ile bağlantılı, içerikleriniz ile uyumlu ilgi çekici paylaşımlar yapmaya özen gösterilmelidir.
  • Hazırlanan içerikler düzenli olarak paylaşılmalı ve tüm sosyal medya platformları için ayrı ayrı paylaşım planı yapılmalıdır. Çünkü her platformun genel olarak teması aynı olsa da hedef kitlesi farklıdır.
  • Tüm sosyal ağlardan gelen mesaj ve yorumlar cevaplanarak takipçi bağlılığı sağlanmalıdır. Bu sayede potansiyel müşterilerinizle marka sadakati oluşturabilirsiniz.
  • Aylık raporlarla takipçi ve etkileşim raporlaması yaparak bir sonraki ay için daha etkili planlar yapmak mümkün hale gelecektir.


Bizimle İletişime Geçin

1

Gül Akbalaban
Çevimiçi

Gül Akbalaban
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
×
Whatsapp Destek