- Gül Akbalaban -

Daha Fazla Trafik İçin Google Görsel Arama

Daha Fazla Trafik İçin Google Görsel Arama

Daha Fazla Trafik İçin Google Görsel Arama

Görüntüler, trafik oluşturmanın bilinmeyen kahramanlarıdır. Hepimiz anahtar kelimelerin, SEO'nun ve harika içeriğin daha fazla trafiğe yol açabileceğini biliyoruz. Artık aynı eski stratejileri tekrar tekrar kullanmak zorunda değilsiniz. Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için Google Görsel Arama'yı (Google Image Search) kullanabilirsiniz.

Çoğu çevrimiçi içerik, bir metin ve resim dengesidir. Metin çok dikkat çekiyor ve kesinlikle önemli. Ancak görüntüler de önemlidir.

Bazen görüntülerin de içerik olduğunu unutmamak gerekir. Aslında görüntüler, her içerik pazarlama çabasının önemli bir parçasıdır.

Google Görsel Aramanın devreye girdiği yer burasıdır.

Google Görsel arama, web siteniz için potansiyel trafiğin keşfedilmemiş bir ana kaynağıdır, günlük sayfa görüntülemesi 1 milyardan büyüktür!

Görsellerinizi Google İçin Optimize Etme

Resimleri optimize etmek, sitenizdeki sayfaları Google için optimize etmeye benzer.

İlk görüntü, SERP'lerin 1. sayfasındaki 1. sırasında olmaya eşdeğerdir.

Ancak, Görsel Arama daha yoğun bir şekilde sonuçlarla doludur. Her satırda kabaca 4 veya 5 resim var. Dolayısıyla optimize etmezseniz, görüntünüzün SERP'lerde kaybolma olasılığı yüksektir.

Sesli arama gibi gelişmekte olan alanlarda beklenen büyümeden nasıl yararlanılacağını bulmaya çalışmak için çok fazla enerji harcanırken, yeterince kullanılmamış gibi görünen çok daha kolay bir arama ortamı var: görsel arama.

Google, çevreleyen içeriği analiz edip bu bağlamda görseli dizine ekleyebilse de, Google'a görselin arama sorgularıyla alaka düzeyini belirlemek için kullanabileceği fazladan veri sağlamamak, bir markayı, ürünü, kişiyi, etkinliği, hizmeti tanıtmak için kaybedilmiş bir şanstır. Ve bu, bu resimleri barındıran web sitesine daha az tıklama ve trafik anlamına gelir.

Pinterest'in kişiselleştirilmiş müşteri desteğini bu iki iş alanıyla sınırlandırmasının da gösterdiği gibi, görseller özellikle perakende ve tüketici ürünleri pazarlamasında etkilidir. Benzer şekilde, Google'ın Ürün Listeleme Reklamı kategorileri perakende ve tüketim mallarına odaklanır ve Google Görseller'deki bu kategorilerden herhangi birinin aranması, organik sonuçların üzerinde sponsorlu alışveriş sonuçlarının bir listesini ortaya çıkarır.

Bu nedenle, perakende ve tüketici ürünleriyle ilgili bir işletme tarafından gönderilen tüm görseller, bu görselleri organik arama için optimize etme konusunda özellikle dikkatli olmalıdır. Ancak daha iyi optimizasyondan yararlanacak birçok başka resim kategorisi vardır. Örneğin, hukuk firmaları ve tıbbi uygulamalar gibi profesyonel gruplar, portreler veya profil resimleri için adlarına göre avukatların ve doktorların bireysel olarak aranmasını beklemelidir. Mekânlar ve destinasyonlar da tüketicilerin resimlerini görmek istediği konulardır. Ve inşaat, çitler veya iç tasarım gibi bitmiş iş ürününün görüntüleri, bir firmanın işinin kalitesini ölçmek için tüketiciler tarafından sıklıkla aranır.

Arama sıralaması genellikle ihmal edildiğinden ve görsel arama sonuçları sayfalarında çok daha fazla sonuç sunulduğundan, Google Görseller yerel bir işletmenin veya ürün ve hizmetlerinin bulunmasına yardımcı olabilir.

Google Görsel Arama Sorgularından Yararlanmak İçin Görselleri Optimize Etmenin Yolları

Aslında tüm bu maddeler görsel SEO’nun başlıca gereklilikleridir diyebiliriz:

  1. Google, arama sonuçları alaka düzeyine ve kaliteye değer verir ve bu nedenle, kullanıcı deneyimi geri bildirimi, sıralama amaçları için Google için güçlü bir sinyaldir. Bu nedenle, bir görsel ne kadar popüler ve ne kadar çok tıklama alırsa, sıralama o kadar yüksek olur.
  2. Resimlerinizin kaliteli ve çekici olduğundan emin olun. Başka bir deyişle, tüketiciler bir görüntünün kalitesini ürün veya hizmetin kalitesine göre tahmin eder. Böylece daha iyi resimler tıklamaları artırır ve bu da o resmin sıralamasını yükseltir.
  3. Aşırı büyük resim dosyası boyutu sayfa yükleme süresine zarar verirken, dosya boyutunu küçültmek kaliteden ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmez.
  4. Stok görüntülerin tanımlanması genellikle kolaydır ancak çoğu zaman sahte veya samimiyetsizdir. Bu nedenle, yerel işletmeleri en çekici kılan şeye zarar verebilirler: kişiselleştirilmiş ve kaliteli hizmet.
  5. Meta veriler, etiketler ve tanımlayıcıların tümü Google tarafından indeksleme amacıyla kullanılır, bu nedenle görüntünüzün ne olduğunu ve kullanıldığı bağlamı Google için tanımlamada önemlidirler. Daha iyi indeksleme, arama sonuçlarında daha iyi sıralama anlamına gelir.
  6. Alt etiketler, resminizi tanımlamak için kullanılan HTML nitelikleridir ve görüntülenmediğinde veya görüntülenemediğinde resmin yerine kullanılır. Örneğin, bir tarayıcıda görüntüler devre dışı bırakıldığında veya görüntünün kodu çözülemediğinde metin görme engelliler için bir ekran okuyucu tarafından görüntülenecektir.
  7. Başlıklar genellikle resimle birlikte görüntülenen başlık veya açıklamadır.
  8. Açıklama, görüntünün tam açıklamasına izin veren ve bağlantılar dâhil ek ayrıntılar sağlayabilen bir alandır. Bir gönderi veya sitedeki bir görsel tıklandığında ve ayrı bir pencerede açıldığında açıklamalar görüntülenir.


Bizimle İletişime Geçin

1

Gül Akbalaban
Çevimiçi

Gül Akbalaban
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
×
Whatsapp Destek